Cikkek, érdekességek!

Spóroljunk az energiával!Bevezető

Az energiaárak emelkedése elkerülhetetlen. Tény, hogy a hagyományos energiahordozók: gáz, olaj mennyisége egyre kevesebb, kitermelése egyre drágább. Ennek következménye, hogy ugyanazért az energiamennyiségért évről-évre egyre többet kell fizetnünk.

Az itt következő cikksorozatunkban azzal fogunk foglalkozni, hogy hogyan csökkenthetjük lakásunk/házunk energiaszükségletét, illetve milyen alternatív energiaforrásokat vehetünk igénybe.

Spóroljunk az energiával!Lehetőségek

Az energiamegtakarítás lehetőségei:

  • a központi fűtőberendezés rendszeres karbantartása
  • a fűtőberendezés korszerűsítése, energiatakarékos, jól szabályozható központi fűtésre
  • magastetős családi házak esetében a padlás födémének utólagos hőszigetelése kb. 15 cm vastag ásványgyapot lemezzel
  • az épület külső falainak utólagos hőszigetelése, (amennyiben jelentős energia megtakarítást akarunk elérni 15-20 cm vastag hőszigetelést érdemes csináltatni)
  • nyílászárók cseréje, korszerű, jó hőszigeteltségű szerkezetekre, (ezekben az esetekben azonban a szellőző levegő bevezetéséről feltétlenül gondoskodni kell, lásd ezzel kapcsolatos cikkünket később)
  • alternatív energiaforrások alkalmazása

A legjobb megoldás, ha valamennyi előzőekben felsorolt javaslatot megvalósítjuk, azonban már jelentős eredményt érhetünk el, ha központi fűtőberendezésünket karbantartjuk, korszerűsítjük.

Spóroljunk az energiával!Karbantartás I.

A központi fűtőberendezés rendszeres karbantartása

Ez az a „beruházás” ami a legkisebb költséggel jár, ugyanakkor jelentős megtakarítást eredményez. A fűtőberendezések rendszeres karbantartása két okból fontos:

  • Üzembiztonság:
    Egy elhanyagolt kazán bármikor elromolhat (mindig a legrosszabb időpontban), de egy elpiszkolódott hőcserélő akár életveszélyes égéstermék visszaáramlást is okozhat. Ma hazánkban évi 30-50 súlyos, sok esetben halálos kimenetelű szénmonoxid mérgezés fordul elő.
    Figyelem! A szénmonoxid szagtalan gáz. Amikor bekövetkezik a mérgezés az ember tehetetlenné válik, az agya még felfogja a veszélyt, de már képtelen segíteni magán.
  • Energia megtakarítás:
    A hőleadás egyik legfontosabb szerkezeti eleme a hőcserélő. Amint a megnevezésből is látszik ez egy olyan szerkezet, amelynek külső felületén az elégetett fűtőanyagból keletkezett égéstermék áramlik, és közben átadja a hőjét a hőcserélő belsejében keringetett fűtővíznek. A külső felület általában sűrű, apró bordákkal van kialakítva, a belső vízoldali rész pedig igen kis (néhány négyzetmilliméter) keresztmetszetű járatokból kialakított szerkezet. A legjobb hőátadás (legjobb hatásfok) akkor valósul meg, ha mindkét felület (külső és belső) fémtiszta. Ezért az üzemeltetés során arra kell törekednünk, hogy ezt az ideális állapotot minél jobban megközelítsük. Ennek alapvető feltétele a kazán és a központi fűtőberendezés rendszeres karbantartása. Az elpiszkolódás következtében 10-20%-os hatásfok romlás következhet be.

Spóroljunk az energiával!Karbantartás II.

A központi fűtőberendezés rendszeres karbantartása

  • Füstgáz oldali elpiszkolódás
    Az égéstermékben mindig található jelentős mennyiségű szilárd szennyeződés. Még a földgáz elégetésekor is az égési levegő magával ragad valamennyi port, ami a hőcserélőn kiválik és a magas 1000°C körüli hőmérsékleten a hőcserélő felületére ráég. Ezzel a hőátadás, azaz a készülék hatásfoka fokozatosan romlik. (Gyakran hallunk olyan véleményt, hogy a gáz fűtőértéke évről évre csökken, mert a gázfogyasztásom évről évre nő. Higgyük el, nem a gáz minősége romlik, hanem a hőcserélőnk felülete piszkolódott el).
    Ezen egyszerűen lehet segíteni. Évente el kell végeztetni a hőcserélő tisztítását. Szeretném kihagsúlyozni, hogy nem elegendő csupán ecsettel "lepororlni", vagy porszívóval leporszívozni a hőcserélőt. Hívjon szakembert, aki szakszerűen szétszereli a kazánt és átmossa a hőcserélőt, kipucolja az alkatrészekt.
  • Vízoldali elpiszkolódás
    A hőcserélő belső felülete nem látható, ezért gyakran nem is gondolunk arra, hogy az is elszennyeződhet. Pedig ez is az egyik leggyakoribb hatásfok csökkentő tényező. Az új fűtési rendszerekben is mindig van szennyező anyag. A fűtőtestek belsejét gyakran olajos emulzióval mossák át a gyárban, hogy a beépítésig eltelő időben ne induljon meg a korrózió. Ezt az olajos felületet a legritkább esetben távolítja el a szerelő a beépítés előtt. A fűtési rendszerbe beépített szűrő, vagy iszapleválasztó ezeknek a szennyező anyagoknak a nagy részét nem tudja az első átkeringetés során kiválasztani, azok mielőtt még kiválhatnának a hőcserélő belső felületére ráégnek, ezzel rontják a hőátadást. Azokban az esetekben, amikor régi rendszerbe építenek be új kazánt a helyzet sokkal rosszabb. A régi rendszerekben mindig összegyűlik jelentősebb mennyiségű korróziós termék, ami a szivattyú indításakor szétáramlik és nagy része a kazán szűk hőcserélő járataiban kiválik, részleges-, vagy akár teljes mértékű járat eltömődést okozva.

    A belső oldali szennyeződések megakadályozása érdekében új berendezések létesítésekor, vagy kazáncsere esetén feltétlenül indokolt a fűtési rendszer átmosatása megfelelő szennyeződést oldó és a fűtőberendezés későbbi korrodálását megakadályozó folyadékkal (pl.: FERNOX rendszer), valamint iszapleválasztó beépítése.

Spóroljunk az energiával!Korszerűsítés

A fűtőberendezés korszerűsítése

A második, leggyorsabban megtérülő beruházás a központi fűtés korszerűsítése. Egy hagyományos gázkazán éves hatásfoka jó esetben 70-72%. ha ezt a kazánunkat egy jól szabályozható kondenzációs (lángmodulációs) kazánra cseréljük, akár 25-30% energiát is megtakaríthatunk. (A lángmoduláció azt jelenti, hogy a kazán vezérlése érzékeli, hogy a központi fűtés folyamatos üzemeltetéséhez milyen teljesítményre van szükség és a kazán teljesítményét az igényeknek megfelelően csökkenti, vagy növeli). A korszerű kondenzációs kazánok teljesítménye akár a névleges érték 10%-ára is csökkenthető úgy, hogy közben a hatásfok nem romlik. (Ezeknél a kazánoknál az égési levegőt ventilátor szállítja az égőhöz, melynek fordulatszámát a vezérlés úgy szabályozza, hogy az égés mindig tökéletes legyen).
A jó hatásfok mellett további előny, hogy a lakásban egyenletes lesz a hőmérséklet, a fűtőtestekben folyamatosan áramlik a megfelelő hőmérsékletű víz, kevesebb lesz a kazán ki-be kapcsolásának száma, nő az élettartam.

Hagyományos fűtőberendezések esetében is az év nagy részében a berendezés kondenzációs üzemmódban működhet, hiszen a külső hőmérséklet a fűtési idényben jellemzően 0°C..+10°C körül alakul. Különösen jó a helyzet, ha a nyílászárókat lecserélik és az épület hőszigetelését is javítják, mert ilyenkor akár felére, vagy még az alá is csökkenhet a hőveszteség.